Committees

Program committee

  • Andersen Ulrik (Technical University of Denmark)
  • Arnon-Friedman Rotem (UC Berkeley)
  • Diamanti Eleni (CNRS, Sorbonne Université) (co-chair)
  • Elkouss David (TU Delft)
  • Gheorghiu Alexandru (California Institute of Technology)
  • Jennewein Thomas (Institute for Quantum Computing)
  • Leverrier Anthony (Inria Paris) (chair)
  • Lim Ci Wen  Charles (National University of Singapore)
  • Ling Alexander (Centre for Quantum Technologies, Singapore)
  • Lo Hoi-Kwong (University of Toronto)
  • Lu Chao-Yang (University of Science and Technology of China)
  • Martin Anthony (University of Geneva)
  • Murta Glaucia (Technical University Delft)
  • Northup Tracy (University of Innsbruck)
  • Pironio Stefano (Université Libre de Bruxelles)
  • Portmann Christopher (ETH Zurich)
  • de Riedmatten Hugues (ICFO)
  • Takeoka Masahiro (National Institute of Information and Communications Technology, Tokyo)
  • Tittel Wolfgang (Technical University Delft)
  • Tomamichel Marco (University of Technology Sydney)
  • Vallone Giuseppe (University of Padova)
  • Wallden  Petros (University of Edinburgh)
  • Zhang Zheshen (University of Arizona)

Steering committee

  • Anne Broadbent (University of Ottawa)
  • Marcos Curty (University of Vigo) (chair)
  • Serge Fehr (University of Amsterdam, CWI, QuSoft)
  • Yi-Kai Liu (NIST / University of Maryland)
  • Christoph Marquardt (Max Planck Institute for the Science of Light)
  • Akihisa Tomita (Hokkaido University)
  • Hugo Zbinden (U Geneva, Switzerland) (co-chair)
  • Qiang Zhang (University of Science and Technology of China)

Advisory committee

  • Charles H. Bennett (IBM Research)
  • Gilles Brassard (Université de Montréal)
  • Ivan Damgård (Aarhus University)
  • Artur Ekert (CQT Singapore and Oxford University)
  • Nicolas Gisin (Université de Genève)
  • Richard Hughes (Unaffiliated)
  • Michele Mosca (IQC, University of Waterloo)
  • Jian-Wei Pan (University of Science and Technology of China)

Local organizing committee

  • Gilles Brassard (Université de Montréal)
  • Claude Crépeau (McGill University)
  • Sébastien Gambs (Université du Québec à Montréal)
  • Louis Salvail (Université de Montréal)

And many many thanks to the people who worked hard behind the scenes.